Берлин го најде лекот за Гранолјерс и го крена пехарот во Европската лига на ЕХФ

Бундеслигашот Фуксе Берлин е новиот шампион на Европската лига на ЕХФ откако денеска во големото финале славеше над Гранолјерс со резултат 36-31, на фајналфор турнирот што се играше во Фленсбург. Шпанскиот тим што пред две сезони играше (и загуби еден меч) со македонскиот суперлигаш Пролет оваа сезона е апсолутна сензација во Лигата на Европа, веќе ги елиминираше бундеслигашите Фленсбург и Гепинген, но немаше сили за изненадување на денешниот дуел со Берлин.

Гранолјерс беше подобар противник во првите дваесетина минути од мечот, додека Гидсел се мачеше да влезе во ритам, а на спротивната страна Шпанците лесно ги реализираа своите напади. Клучен беше постот од 19. до 25. минута во која Гранолјерс не постигна ниту еден гол а Берлин ја претвори негативата од 7-9 во водство од 13-9. Самодовербата кај германскиот состав се искачи на највисоко ниво, па Берлин предводен од одличниот Ласе Андерсон замина на одмор со предност од 16-12.

Сите дилеми околу победникот беа разрешени уште на стартот од второто полувреме, во кое германскиот претставник експресно ја зголеми предноста (23-14), лесно го контролираше резултатот до самиот крај и заслужено триумфираше со конечните 36-31.

Ласе Андерсон со осум и Линдберг со шест гола беа најефикасни во победничкиот тим на чиј гол блескаше Дејан Милосављев, додека кај Гранолјерс прв стрелец во денешното финале беше Салниас со седум погодоци.