Берлускони и Галијани слават, Монца во Серија А по драмата и продолженијата во Пиза

Монца славеше во Пиза во реваншот од финалето на плејофот во Серија Б по продолженијата со 4-3, (2:3), со што избори пласман во елитната лига.

Монца е последниот патник во Серија А за сезоната 2022/23. Екипата во сопственост на легендарниот Силвио Берлускони, некогашниот водечки човек на Милан, ќе игра во елитните редови на италијанскиот фудбал.

Успехот на Монца дојде по драмата во финалето на плејофот од Б серијата со Пиза. Избраниците на Берлускони го добија натпреварот на домашен терен со 2-1, но потоа загубија во Пиза со 3-2, што значеше дека патникот во елитата ќе го решат продолженијата. Пиза брзо дојде до два гола предност. Сепак, Монца го намали водството преку Макинау во 20. минута, а потоа израмни кога Гиткјер во 79. минута погоди за 2-2. Во тој момент Монца имаше резултат кој ја одведе во Серија А.

Но, не можеа се да завршат без продолженија со оглед на тоа што Мастина во игра ја остави Пиза со гол во 90. минута. Сепак, Монца прикажа одлична игра во продолжение, Мароне во 96. минута и Гиткјер во 101. минута ги отстранија сите дилеми.

Се вчитува...