Бизнис-лига: „Десетка“ од ЕВН за „Раде Кончар“

Убедливи победи на ЕЛЕМ и на ЕВН на денешните натпревари од Бизнис-лигата.

Сава Осигурување 1-11(1-4) ЕЛЕМ

Сава Осигурување: Данило Апостолоски 19’

ЕЛЕМ: Ничевски 2’ Синиша Ковачевиќ 7’ 24’ 40’ Пеце Соклевски 10’ 29’ Влатко Петровски 17’ 38’ 39’ Павле Маџовски 27’ Бокан 32’

elem sava

Четиринаесетото коло од Бизнис Лигата на Македонија го отворија екипите на Сава Осигурување и ЕЛЕМ. Екипата на ЕЛЕМ иницијативата ја имаше во текот на целиот натпревар. Уште на самиот старт наметна висок ритам и во свој препознатлив стил успеа да стекне резултатска предност која на полувремето изнесуваше 1-4. Во второто полувреме ЕЛЕМ продолжи во ист ритам на кој екипата на Сава Осигурување не можеше да најде противигра. Во текот на целото второ полувреме ЕЛЕМ од минута во минута ја зголемуваше предноста со што не и остави простор на Сава Осигурување да се врати во натпреварот кој го загуби со убедливи 1-11.

ЕВН супериорен во дуелот со Раде Кончар

ЕВН 10-0(3-0) Раде Кончар

ЕВН: Томи Илиевски 7’ 29’ 30’ Вилијам Митев 10’ 11’ 31’ 39’ Бојан Симоновски 23’ Жарко Пунтевски 40’ Дејан Китановски 40’

evn rade koncar2

Екипата на ЕВН одлично го отвори вториот натпревар од 14 коло. Во текот на целото прво полувреме играа костантно добро пред се во делот на нападот каде што се истакнаа со одлична реализација не давајќи му на Раде Кончар да постави против игра, па на полувремето заминаа со предност од 3-0. Во второто полувреме екипата на ЕВН ја засили играта во нападот стекнувајќи недостижна предност која на крајот изнесуваше високи 10-0 кои ги постави Дејан Китановски.