Бизнис-лига: Контра-нападите се главното оружје на Халк Банка

Два натпревари и дури 23 постигнати гола на денешната програма во Бизнис-лигата:

Халк Банка преку контра-напади до победа над Раде Кончар

Халк Банка 8-3(2-2) Раде Кончар

Халк Банка: Алпер Тахир 6’ 30’ 32’ Мартин Дамески 16’ Дејан Петкоски 24’ 26’ Влатко Блажевски 33’ 39’

Раде Кончар: Јане Талески 8’ Стефан Ицковски 16’ Сашо Трпчевски 37’

okta2Првото полувреме од натпреварот помеѓу Халк Банка и Раде Кончар се одвиваше во висок ритам, со многу шанси за гол на двете страни. Екипата на халк Банка во 6та минута го отвори резултатот, две минути подоцна екипата на Раде Кончар успеа да се врати во натпреварот и да го израмни резултатот, по овој период следуваше смирување на темпото на игра која се одвиваше главно на средината на теренот. Првото полувреме заврши со резултат од 2-2. Во второто полувреме екипата на Халк Банка беше поконкретна и тргна напаѓачки кон голот на Раде Кончар што резултираше со предност од 4-2 на средината од второто полувреме. Екипата на Раде Кончар се обиде да го достигне водството и тргна напаѓачки, но та ги чинеше скапо екипата на Халк Банка преку контра-напади успеа да го зголеми водството и да го добие натпреварот со 8-3.

Окта со пресврт до победа во дуелот со Бетон

Бетон 5-7(3-2) Окта

Бетон: Даниел Аврамовски 21’ Владан Глишич 11’ Виктор Василевски 6’ 7’ 32’

Окта: Славчо Стојковски 3’ 22’ Драганче Стојановски 11’ Александар Јовчевски 33’ 36’ Драганчо Ѓорѓиевски 38’ Никица Богдановски 35’

okta3Првото полувреме од натпреварот помеѓу Бетон и Окта одлично го отворија и двете екипи, уште од самиот почеток наметнаа напаѓачки фудбал. Екипата на Окта го отвори резултатот уште во 3. минута со прекрасен гол на голманот Стојковски од својата половина, на овој погодок одговори Василевски од екипата на Бетон со два прекрасни погодоци во 6. и во 7. минута и направи резултатски пресврт. До крајот на полувремето и двете екипи успеаа да постигнат уште по еден го за резултат од 3-2 на полувремето. Во второто полувреме видовме жестока борба низ целиот терен екипата на Окта уште на самиот почеток наметна висок ритам на игра и тргна напаѓачки кон противничкиот гол и успеа да го заврти резултатот во своја полза. На крајот од натпреварот екипата на Бетон имаше обид повторно да се врати во натпреварот внесувајќи голман играч но не успеа во тоа па Окта го доби овој натпревар со 5-7.