Бизнис-лига: „Нафтеното“ дерби за Макпетрол

Два интересни и ефикасни натпревари се одиграа денеска во СЦ „Борис Трајковски“ во рамките од првото коло од Бизнис-лигата.

Окта со голман играч не успеа да го изненади Макпетрол

Макпетрол 7-3(3-2) Окта

Макпетрол: Христијан Мицевски 1′ 18′ Мишо Ѓоргиевски 13′ 39’ 39’ Благоја Лолески 34’ Виктор Доневски 40’

Окта: Никица Богдановски 15′ Драганче Стојановски 15′ Славчо Стојковски 32’

makpetrol kta2

Екипата на Макпетрол дебито во Бизнис Лигата го имаше против екипата на Окта. На самиот почеток Макпетрол со одлична игра успеа да стекне водство од 2-0, по што следеше офанзива на Окта која успеа со одлична реализација да го изедначи резултатот на 2-2. Во финишот на полувремето екипата на Макпетрол постигна гол за минимална предност од 3-2 на полувремето. Во второто полувреме се играше егал натпревар и на двете страни, екипата на Макпетрол успеа да го сочува водството. Во самиот финиш од натпреварот екипата на Окта се обиде со голман играч да ја намали негативата што не се покажа како правилна одлука. Макпетрол ја искористи оваа поставеност на окта и успеа пред се преку цврста одбрана во првата линија да дојде до шанси кои ги претвори во гол за победа од 7-3.

Матрикс со подобра физичка подготвеност до победа над Вип

Матрикс 8-5(3-2) Вип

Матрик: Петре Даиловски 1’ 9’ 35’ Дарко Насевски 15’ Дарко Цветковски 24’ Александар Шикалевски 30’ Никола Христовски 30’ Антонио Богдановски 39’ Вип: Милан Аврамовиќ 2’ Илчо Удовалиев 12’ Ненад Богдановиќ 34’ Мартин Ангеловски 38’ 40’

matrik vip1

Екипата на Матрикс која за прв пат учествува во Бизнис Лигата на Македонија првиот натпревар го одигра против екипата на Вип. Во првото полувреме и двете екипи играа брз и отворен фудбал со одлична реализација уште на самиот старт. Екипата на Вип на голот го имаше Илчо Удовалиев кој со одлична одбрана ја сочува неизвесноста во текот на целото полувреме кое заврши со минимална предност за Матрикс од 3-2. Во второто полувреме дојде до израз подолгата клупа и физичка подготвеност кај екипата на Матрикс која ова вешто го искористи па го совлада Вип со 8-5.