Блокотехна го растури Куманово (103-77)

Кошаркарите на Блокотехна убедливо го совладаа Куманово со 103-77, во последниот натпревар од четвртото коло во Суперлигата. По израмнетите први две четвртини, избраниците на Марјан Илиевски комплетно го разбија противникот во продолжението и славеа заслужен триумф.

Блокотехна го доби првиот период со 27-21, а на полувреме замина со предност од само два поени (46-44). Кумановци поведоа со 54-58, но потоа домашните кошаркари додадоа гас и на крајот стигнаа до победа со двоцифрена разлика.

Бенџамин Двејн постигна 22 поени, а Седрик Боувен еден поен помалку во победничкиот тим. Данило Мијатовиќ зад своето име запиша 20 поени. Кај кумановци, Бобан Стајиќ со 17 кошеви беше најдобар поединец.

Се вчитува...