Болоња лесно преку Лече ја продолжи трката за ЛШ, Монца и Верона „без муниција“

Болоња во 24. коло од италијанската Серија „А“ лесно дојде до победа против Лече од 4-0. Со тоа Болоња продолжи со добрите резултати оваа сезона, по кои тимот се бори за излез во Лигата на шампионите идната сезона

Беукема во 5. минута донесе предност за домашните, а Орсолини во 27. минута го доближи тимот на Болоња до победата. Истиот играч во 49. минута погоди за 3-0, а Одгард во 82. минута ги постави конечните 4-0.

Во вториот меч од 15:00 часот, Монца и Болоња одиграа меч без голови.

Standings provided by Sofascore

Се вчитува...