Челси тргнува по Лоренцо Инсиње, Италијанецот пред излезна врата од Наполи

Напаѓачот на Наполи, Лоренцо Инсиње може да ја продолжи кариерата во англиската Премиер лига. Лондонски Челси е заинтересиран за услугите на 30-годишниот Италијанец,

Според весникот „Марка“, Инсиње не сака да го продолжи договорот со Наполи, бидејќи клубот му нуди намалена плата. Актуелниот договор на Лоренцо истекува на крајот од тековната сезона. Оваа ситуација сака да ја искористи Челси, кој е подготвен бесплатно да го ангажира играчот и да му ја даде потребната плата. Интернет порталот „Transfermarkt“ ја проценува пазарната вредност на Инсиње на 48 милиони евра.

Во сезоната 2020/21, Лоренцо одигра 48 натпревари во сите натпреварувања, постигнувајќи 19 голови и 11 асистенции. Како дел од италијанската репрезентација, фудбалерот стана шампион на Евро 2020 година. Оваа сезона Лоренцо Инсиње одигра 14 средби за Наполи, на кои постигна пет гола и запиша четири асистенции. Претходно медиумите пишуваа за интересот за италијанскиот напаѓач од Њукасл.

Се вчитува...