Четворица „кралеви“, двајца од Ливерпул, плус Роналдо, Меси и Мбапе во тимот на годината на ФИФА

Реал Мадрид има четворица претставници во најдобриот тим за изминатата година, европскиот првак Ливерпул има двајца фудбалери, а во навалната линија се Лионел Меси, Кристијано Роналдо и Килијан Мбапе. Овој „дрим – тим“ го избраа со гласови преку 23.000 фудбалери од 68 земји меѓу кои и Македонија преку ФИФПро.

Во најдобрите 11 за 2019 година се најдоа:

Алисон Бекер (Ливерпул)

Вирџил ван Дајк (Ливерпул)

Матијс де Лихт (Јувентус)

Марсело (Реал Мадрид)

Серхио Рамос (Реал Мадрид)

Френки де Јонг (Барселона)

Лука Модриќ (Реал Мадрид)

Еден Азар (Реал Мадрид)

Лионел Меси (Барселона)

Кристијано Роналдо (Јувентус)

Килијан Мбапе (ПСЖ)

Се вчитува...