Данило Брестовац седнува на клупата на Ал-Мудар

Поранешниот селектор на ракометната репрезентација на Македонија, Данило Брестовац ќе биде тренер на Ал-Мудар од Саудиска Арабија. Ова ќе биде прв ангажман на македонскиот стратег на азискиот континент.

Претходно покрај тоа што беше селектор на Македонија, Брестовац ги водеше Металург и Ред Бојс Дифердаж од Луксембург, а му беше асистент на Ивица Обрван во францускиот Шамбери.

Брестовац репрезентацијата на Македонија ја водеше на две големи натпреварувања. Европското првенство во Австрија 2020 година и Светското првенство во Египет годинава.

 

Се вчитува...