Данска продолжува да гази на ЛОИ

Актуелниот олимписки и светски шампион Данска продолжува со убедливите партии на игрите во Токио. Следна на „менито“ на Данците беше Португалија која ја добија со 24-28.

Португалците одиграа одлично во првиот дел и тоа во фазата на нападот и на пауза заминаа со негатива од само еден 19-20. Сепак, актуелните шампиони одиграа неверојатно во одбраната во вторите 30 минути и на крајот стигнаа до рутинси триумф од 34-28.

Матијас Гидсел со седум гола беше прво име во победничкиот табор, додека кај поразените се истакна Бранкињо со четири гола.

Се вчитува...