Данците извлекоа реми, но „висат“ за втората фаза, Хрватите ја добија Србија за престиж

Ракометната репрезентација на Данска успеа да извлече реми (24-24) против Унгарија и има надежи за пласман во втората фаза, но покрај тоа што ќе треба да слави против Русија, ќе зависи и од исходот на мечот меѓу Исланд и Унгарија. Данците ќе се надеваат на победа на Исланѓаните за да можат да се протнат во главната фаза на ЕВРО 2020.

Унгарија имаше два гола предност на полувремето, а имаше и последен напад за победа, но не успеа да реализира. Данска со многу среќа се уште е „жива“. Унгарецот Балог беше најефикасен на мечот со седум постигнати гола.

Хрватска со пресврт во второто полувреме го доби дуелот за престиж против Србија. Селекцијата на Лино Червар победи со 24-21, извонреден на голот беше Марин Шего, а одлично одигра и Домагој Дувњак во решавачките моменти во вториот дел.

Шпанија ја декласира Холандија со 36-25 и со максимални три победи е на врвот на табелата во групата Ц.

 

Се вчитува...