Де Бруине има клаузула во договорот, ќе се најде ли јунак да ја плати?

Англиските премиерлигаши за разлика од шпанските клубови не се обврзани да имаат клаузули во договорите со фудбалерите, но Кевин де Бруине сепак е еден од оние кои инсистирал на такво нешто при потпишување на новиот договор со „граѓаните“ пред извесно време. Јасно е дека Пеп Гвардиола не ни помислува да го продаде белгискиот генијалец, но трофејниот стратег самиот обелодени дека Де Бруине е достапен за трансфер дури и без согласност на Сити, доколку некој клуб ја активира клаузулата од 250 милиони евра за да го доведе во своите редови.

„Кевин де Бруине е неверојатен играч, преинтелигентен за читање на играта и за организација. Тој врши многу работи за нас и нормално е да не сакаме да го продадеме. Има клаузула од 250 милиони евра, ако некој го сака ќе мора да ја плати, но и да го убеди дека подобро за него ќе биде да си замине од Манчестер“ – истакна Гвардиола.

Манчестер сити плати 55 милиони фунти за да го доведе Белгиецот од Волфсбург, па ваков мегатрансфер би значел огромна заработка.

Се вчитува...