Џабе е ВАР, судискa фарса во Фиренца: Кој пенал е посмешен?

Веќе втора година ВАР треба да ги поправа судиските грешки но италијанското првенство, но дека системот е далеку од идеален најдобра потврда е вечерашниот дуел меѓу Фиорентина и Наполи, на кој судијата Маса досуди два смешни пенали во првото полувреме.

Фиорентина поведе со удар од белата точка што беше досуден со ВАР, поради играње со рака на Зиелински, кој немаше начин да реагира откако топката му беше удрена во раката од само неколку сантиметри растојание. Ова придонесе да дојде до тензија кај „наполитанците“, но судијата им ја врати услугата пред крајот на полувремето, кога Мертенс изглуми пенал во противничкиот шеснаесетник, а Маса без размислување покажа на белата точка.

Зошто ВАР-арбитрите не реагираа во овој случај, тешко е да се каже…

Fallo di mano di #Zielinski in #Fiorentina#Napoli. Per il nuovo regolamento è rigore. pic.twitter.com/uL4JXlLerv

Се вчитува...