Дибиров изби на третото место на листата на најдобрите стрелци во историјата на ЛШ: Само зад Лазаров и Карабатиќ!

По синоќешните свои шест гола во победата на Вардар над Алборг, Тимур Дибиров изби на третото место на вечната листа на најдобри стрелци во ракометната Лига на шампиони.

Руското крило со вчерашните шест погодоци дојде до 971 гол во најелитното натпреварување, надминувајќи го Момир Илиќ со 969 гола во друштвото на најдобрите стрелци.

Сега, пред Дибиров се уште Никола Карабатиќ со 1091 гол, како и најдобриот македонски ракометар во историјата и селектор Кире Лазаров, кој е неприкосновен со недостижни 1462 голови во Лигата на шампионите.

Дибиров има, пак, вкупно 992 постигнати голови во сите европски купови па без сомнение наскоро ќе биде дел од „Клубот 1000“, каде се само Лазаров, Карабатиќ и Илиќ.

Се вчитува...