Димитриевски: Против Чешка игравме важен натпревар, мора да бидеме подисциплинирани

Во вториот натпревар од јунските подготовки македонската сениорска фудбалска репрезентација ја очекува средба против нов учесник на Европското првенство, Чешка.

Натпреварот во Храдец Кралове е закажан за во понеделник со почеток од 18 часот, а за противникот свое мислење даде и репрезентативниот голман Столе Димитриевски кој вели дека ова е значен натпревар за „црвено-жолтите“ во кој мора да се направат корекции за подобра дисциплина.

„Нормално дека Чешка е одличен противник, затоа што таму е кадешто се најдобрите, на Европското првенство. Имавме два до три дена да се подготвиме, треба да направиме некои корекции за да дојдеме до подобра дисциплина во играта и подобро да бидеме подготвени за мечот. Сакаме подобар резултат од претходниот, овој меч за нас е последен пријателски меч пред следните квалификации кои ни следат, така што гледаме на мечот како доста важен за да се формираме и стабилизираме за следните квалификации. Мора да излеземе на терен со максимална дисциплина, само така можеме до поволен резултат“, вели Димитриевски.

Се вчитува...