Дортмунд со минимална предност ќе патува на реваншот во Париз (ВИДЕО)

Фудбалерите на Борусија Дортмунд со минимална предност ќе патуваат на гостувањето кај Пари Сен Жермен во реванш натпреварот од полфуиналето во Лигата на шампионите, откако вечерва на домашен терен славеа со 1-0.

Првото полувреме не ни донесе голем број шанси на двете страни, а најубавата за домаќините ја искористи Никлас Филкруг кој во 36. минута со многу чувство го матираше голманот на гостите, Џанлуиџи Донарума за водство од 1-0.

Dortmund [1] – 0 PSG – Niclas Fullkrug 36′
byu/etclassico insoccer

Во вториот дел гостите од Париз беа далеку подобар противник. Во 51. минута гостите двапати во иста акција ја погодуваа стативата преку Мбапе и Хакими и не успеаја да ја затресат мрежата на Кобел. Две шанси имаше и Дембеле кој исто така не успеа да го матира противничкиот голман.

PSG hits the post twice against Dortmund 52′
byu/etclassico insoccer

Ousmane Dembele miss against Dortmund 80′
byu/etclassico insoccer

До крајот мируваа мрежите, па „милионерите“ со минимална предност ќе патуваат на реваншот во Париз кој е закажан за следниот вторник. За потсетување во првото полуфинале Баерн Минхен и Реал Мадрид вчера на „Алијанц арената“ одиграа 2-2.

Се вчитува...