Драмите во Мадрид и Милано со среќен крај за домаќините

Реал Мадрид ја доби драмата во главниот град на Шпанија откако славеше со 70-69 над Фенербахче. Гостите речиси 35. минути го контролираа мечот, а кралскиот клуб на крајот се радуваше на двата бода благодарение на мирната рака на Порие од линијата за слободни фрлања.

Макаби Тел Авив славеше со 77-73 во дуелот со Панатинаикос откако во финишот на мечот одолеа на налетот на грчкиот состав. Израелците во последната четвртина имаа и предност од 20 поени (64-44), но прераното опуштање го искористија „зелените“ кои во финишот стигнаа и до негатива од само еден напад.

Драмата во Милано пак и припадна на Олимпија која во неизвесен меч славеше со 73-72 над Асвел. Херојот на Италијанците беше Девон Хол кој во тројка на 25 секунди пред крајот донесе водство за својот тим, а иститот резултат остана и по истекот на времето.