Двајца Срби во идеалната петорка на Евролигата

Евролигата оваа сезона ни приреди одлични натпревари и покрај сите проблеми предизвикани од коронавирусот. Останува уште да биде одреден шампионот на Ф4 турнирот во Келн каде силите ќе си ги одмерат Ефес, Реал Мадрид, ЦСКА Москва и Милано, а во пресрет на следниот викенд денеска беше комплетирана и идеалната петорка на регуларниот дел која во своите редови има двајца Срби.

Идеалната петорка ја сочинуваат Кевин Пангос (Зенит), Василије Мициќ (Ефес), Владимир Лучиќ (Баерн Минхен), Никола Мировиќ (Барселона) и Валтер Таварес (Реал Мадрид).

Полуфиналето од ‘Фајнл 4’ турнирот е во етерот следниот петок кога силите ќе си ги одмерат Цска Москва и Ефес, односно Барселона и Милано, а големото финале ќе биде одиграни два дена подоцна.

Се вчитува...