Две тинејџерки во финалето на УС Опен

Две тинејџиерки се во финалето на УС Опен откако изминатата вечер чудесното откритие на турнирот, 19-годишната Лејла Родригез и 18-годишната Ема Радукану славеа над фаворитките Аринз Сабаленка и Марија Сакари.

Канаѓанката до победа од 2-1 над Сабаленка стигна откако славеше во првиот сет со 7-6, вториот го загуби со 4-6, а потоа со 6-4 го доби одлучувачкиот сет. Тенисерката од Гибрилтар пак ја „збриша“ Германката Сакари со 2-0. Радукану беше убедлива во првиот сет кој го доби со 6-1, а во втроиот триумфираше со 6-4.

Се вчитува...