Един Терзиќ е нов тренер на Борусија Дортмунд

Един Терзиќ ќе биде наследникот на Марко Розе на клупата на Борусија Дортмунд. Терзиќ (39) минатата година во еден период ја извршуваше функцијата в.д. менаџер на Дортмунд и успеа да го одведе тимот до титулата во Купот на Германија, а потоа работеше и како технички директор на клубот.

Како што потврдија од Борусија, Терзиќ во вторник ќе го потпише договорот за соработка со важност до 30 јуни 2025 година.

„Имавме неколку интензивни разговори со Един изминатиот викенд и убедени сме дека тој е најдобриот избор за Борусија. Един го знае клубот, ја знае ситуацијата и тој е голем дел од клубот и се што сакаме да направиме за да играме фудбал успешно. Сезона 2022/23. тоа ќе биде нов почеток. Заедно сме во ова со голема страст“, ​​изјави спортскиот директор на клубот, Себастијан Кел.

 

 

Се вчитува...