Ендрју Хој, олимпиец кој соборува рекорди на 62 -годишна возраст

Освојувањето медал на Олимписките игри е сон и исклучителен успех за секој спортист. Но, кога освојувате медали на Игрите на 28-годишна возраст, на четири различни олимписки турнири, тоа е веќе второ ниво. Особено ако постои Ендрју Хој, спортист кој на 62 години има вкупно шест освоени медали!

Хој дебитираше на Олимписките игри во Лос Анџелес во 1984 година, но само осум години подоцна за првпат се најде на подиумот. Имаше 33 години кога освои злато во Барселона, и додаде уште еден златен медал во својата колекција четири години подоцна во Атланта во 1996 година.

Во Сиднеј, тој исто така освои тимско злато и сребро во поединечна конкуренција. Хој настапи и на Игрите во Атина во 2004 година и Лондон во 2012 година, но не успеа да освои медал.

Ендрју стана најстариот австралиски олимписки медалист во Токио оваа година, и е само четири години помлад од најстариот освојувач на медали во историјата, Луис Новераз, кој имаше 66 години кога освои медал во пловење во Мексико во 1968 година. Овој спортист не застана на еден медал, па оваа година освои два медали, сребро во тимот и бронза во индивидуална конкуренција, што го смести неговото име во историјата на олимпизмот.

Се вчитува...