ЕП атлетика: Дарио Ивановски претпоследен во квалификациите на 1500 метри

Најдобриот македонски атлетичар, Дарио Ивановски, заврши претпоследен во квалификациите на 1.500 метри на Европското првенство во Берлин. Тој во првата квалификациска сесија беше подобар само од еден конкурент и постигна резултат од 3.57.52 минути, кој е далеку послаб од неговото најдобро време на оваа делница. Ивановски истрча 3.47.13 минути на Медитеранските игри во Тарагона во јуни.

Во полуфиналето се пласираа тројцата најдобри во трите квалификациски групи и уште тројца атлетичари со најдобри резултати.

За македонската атлетика завршуваат настапите на овој континентален собир. Вчера, Дрита Ислами беше последна во квалификациите на 400 метри со пречки.

 

Се вчитува...