Ернесто Валверде доаѓа на „Месталја“

Поранешниот тренер на Барселона, Ернесто Валверде, од следната сезона повторно би можел да седне на клушата на шпанскиот прволигаш Валенсија. Тој во периодот од декември 2012 до јуни 2013 година работеше на „Месталја“ и би можел да пристигне во нова мисија во Валенсија.

Според шпанските медиуми, Ернесто Валверде е во потрага по дом во Валенсија. Тој начелно се договорил со раководството на клубот и веќе бара вила каде ќе живее во наредниот период..

Ернесто Валверде од 2017 година беше тренер на Барселона, а потоа е заменет со Кике Сетиен.

Се вчитува...