ЕВРОЛИГА: Фенербахче срушен во Минхен, Звезда падна во Баскија

Вечерва се одиграа четири натпревари од кошаркарската Евролига, во која Реал Мадрид само ја одбрани честа на гостите, додека во другите три меча триуфмираа домашните екипи.

Жалгирис со 76:69 го совладаа составот на Панатиниакос. Благодарение на одличната игра во првата четвртина, литванскиот тим направи разлика која ја одржуваше до крајот на мечот за конечен триумф.

Реал Мадрид со 87:74 го победи Лион Вилербан. И „кралевите“ со одлична игра во првата четвртина успеа да создаде голема разлика, а потоа и во третата направи добра предност, која ја задржа до крајот.

Црвена Звезда по катастрофалната втора четвртина, е поразена во Баскија кај тимот на Басконија. Шпанскиот тим со 30:10 ја доби втората четвртина, откако во првата Звезда добро се држеше и имаше само негатива од три разлика. На крајот триумф од 19 разлика за домашните – 93:74.

Баерн Минхен го совлада составот на Фенербахче на домашен терен со 71:63. Германците имаа контрола на играта во текот на целиот меч, направија предност која ја држеа мудро до крај.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Се вчитува...