Фантастичниот Димитријевиќ самиот го победи Нантер

Ненад Димитријевиќ со својот најдобар меч сезонава му донесе нова победа на Хувентуд во Еврокупот, овојпат против францускиот претставник Нантер со резултат 80-78.

Домаќините настапија ослабени поради неиграњето на Клемен Препелич, но македонскиот ас максимално го искористи отсуството на Словенецот, преземајќи ја лидерската улога во тимот и одлично снаоѓајќи се со истата. Димитријевиќ го заврши натпреварот со 23 поени и одличен шут од поле (2/4 за три, 6/6 за два, 5/6 за еден поен), надополнети со пет асистенции и две украдени топки.

Воедно, македонскиот плејмејкер беше и човек на одлука, преземајќи ја одговорноста во последниот напад, па при 77-78 тргна на влез и погоди под прекршок, од линијата за слободни фрлања поставувајќи ги конечните 80-78.

Ова беше четврта победа на Хувентуд по шест одиграни кола во Еврокупот, со што тимот од Бадалона се наоѓа на чекор до Топ 16 фазата од ова натпреварување.

Се вчитува...