Федерер елиминиран од Оже Алиасим во Хале

Роџер Федерер загуби од канадскиот тенисер Феликс Оже – Алиасим со 2-1 (4-6, 6-3 и 6-2) во осминафиналето од турнирот во германски Хале.

Швајцарецот одигра одлично во првиот сет кој го доби со 6-4, но потоа следеше пад и помладиот Канаѓанец успеа да слави против Федерер.

Во четвртфиналето Оже-Алиасим ќе игра против подобриот од мечот меѓу Гирон и Штруф.

 

 

Се вчитува...