Ферстапен доби казна од три позиција на следната трка поради инцидентот со Хамилтон

Лидерот во генералниот пласман Макс Ферстапен доби три места казна на следната трка поради инцидентот што го имаше со Луис Хамилтон на трката за Големата награда на Италија.

На патеката Монца двајцата конкуренти имаа дуел во кој Ферстапен буквално го прелета болидот на Хамилтон, па поради тоа на следната трка која ќе се вози во Русија тој ќе мора да стартува три места поназад.

 

Се вчитува...