ФИФА шокира: Светското првенство во Катар ќе почне еден ден порано!?

ФИФА одлучи да го помести датумот за почеток на Светското првенство за еден ден порано, пренесува „The Athletic“. Имено, причината за овој потег е да се избегне преседан во кој првиот натпревар на првенството би го одиграле две селекции, од кои ниту една не е домаќин.

Ова е направено за да му се даде шанса на Катар да се соочи со Еквадор како прв натпревар на шампионатот, па истиот ќе треба да се одигра во недела на 20 ноември (наместо на 21-ви) во 20 часот. Претходно турнирот требаше да го отворат Сенегал и Холандија.

Сега на потег е Советот на ФИФА, кој треба да ја потврди оваа одлука.

 

Се вчитува...