Фијаското е комплетно – Ѓоковиќ се откажа без борба од дуелот за втората бронза

Новак Ѓоковиќ до четвртокот најавуваше атак на два златни медали, но вчерашниот ден донесе фијаско, откако Србинот најпрвин го загуби полуфиналето во сингл од Зверев, а потоа видно исфрустриран го загуби и полуфиналниот дуел во микс-дубл со својата сонародничка Нина Стојановиќ.

Поразите оставија силна трага врз формата на Новак, кој денеска го загуби со 1-2 во сетови дуелот за бронзениот медал од Карено Буста, а фијаското се комплетира откако Ѓоковиќ самиот се повлече од мечот за бронзата во микс-дубл. Српскиот дубл требаше да се сретне со Австралијците Пирс и Барти, но Новак поради умор го откажа настапот на овој меч.

Неславен крај на оваа олимписка авантура на прворангираниот светски тенисер.

Се вчитува...