Финалето на Лигата на Европа ќе го обезбедуваат 5.000 полицајци

Над пет илјади полицајци се на готовност во Севилја, очекувајќи пристигнување на голем број навивачи на Глазгов Ренџерс и Ајнтрахт Франкфурт во финалето на Лига Европа.

Обезбедувањето започна со затворање на улици, обезбедување споменици и зголемена безбедност на станиците на подземната железница и главните градски плоштади, со цел да се обиде да го одржи редот.

Се очекува да пристигнат повеќе од 50.000 шкотски и германски навивачи. Двата тима се надеваат дека ќе го прекинат деценискиот пост кога станува збор за европските трофеи на стадионот „Рамон Санчез Пихуан“ во вечерва.

„Со цел да се зачува безбедноста и безбедноста на навивачите, имателите на билети треба да бидат свесни дека локалните власти ќе вршат ригорозни проверки против неовластена продажба на билети“, соопшти УЕФА.

Градот подготви две фан зони за навивачите кои пристигнуваат и нема да можат да го следат натпреварот на стадионот. Финалето меѓу Ренџерс и Ајнтрахт е закажано за 21 часот.

Се вчитува...