ФК Шкупи: Сејдини е ракот на мак-фудбалот, ако сакаме силен фудбал мора да замине!

Поранешниот шампион на Македонија, Шкупи излезе со соопштение по завршувањето на сезоната во ПМФЛ. Иако, чаирчани денеска славеа на гостувањето кај Струга тие ќе останат без Европа ова лето.

По завршувањето на првенството лутината ја насочија кон првиот човек на ФФМ, Муамед Сејдини велејќи за него дека е “канцерот“ на македонскиот фудбал. Целото соопштение од ФК Шкупи ви го пренесуваме во целост.

„Чекавме да завршат натпреварите за да зборуваме за многу работи. Денеска пред се им аплаудираме на играчите и техничкиот тим на Струга затоа што никој не може да ги игнорира нивните напори, но ние не му аплаудираме на струшкиот клуб и никогаш нема. За жал во оваа земја трофеите не се освојуваат, туку се продаваат. Тоа ќе го покажеме и објасниме на цела Македонија. Претседателот на фудбалската федерација нема што да му даде на фудбалот, само му штети на фудбалот. Ако темата е репрезентативен фудбал, мора под итно да се ослободиме од овој претседател на фудбалската федерација. Криењето зад политиката, користењето на името на политиката, а понекогаш дури и со оние на политиката, им служи на нивните интереси, а не на фудбалот. Овој претседател на федерацијата е клетка на рак на фудбалот. Фудбалот во оваа земја треба што поскоро да се ослободи од овој човек. Сè детално ќе споделиме со јавноста следната недела. Никој не се извлекува криејќи се зад политиката и играјќи ги сите валкани игри користејќи политика. Ќе донесеме многу сериозни одлуки за иднината на Шкупи, а причините ќе ги споделиме заедно со јавноста“, стои во соопштението на клубот. 

Се вчитува...