ФК Вардар: Во Тетово имаше националистички испади, а никаде македонско знаме

Најтрофејниот македонски клуб Вардар излезе со соопштение по мечот во Тетово против Шкендија кој го загуби со 3-0.

Како што велат од раководството на „црвено-црните“, покрај националистичките испади тие никаде не виделе македонско знаме на теренот во Тетово.

Во продолжение ви го пренесуваме соопштението на ФК Вардар:

„На натпреварот во Тетово, повторно бевме сведоци на срамни националистички испади, како и на употребата на тврди предмети упатени кон фудбалерите на Вардар. Сепак, тоа што најмногу не револтираше, беше отсуството на македонското знаме, кое според пропозициите на ФФМ е задолжителен декор кој мора да ги краси сите стадиони. Би сакале да посочиме дека за разлика од крајно нецивилизираното однесување на навивачите на Шкендија, сепак управата на тетовскиот клуб се потруди пред се околу приемот на нашата екипа, а потоа и во однос на смирувањето на страстите на трибините, но за жал не успеа. Како клуб реагиравме за неодамнешните идентични испади на стадионот во Чаир, сега реагираме за испадите во Тетово. Се прашуваме до кога?! Се прашуваме и ги прашуваме пред се надлежните институции, а потоа и сите останати чинители кои денес го претставуваат македонскиот фудбал. Затоа што немањето реакција, не е само одлика на непрофесионализам, туку и на согласност. Затоа да реагираме и да го вратиме мак-фудбалот на нормалните патеки!“, стои во соопштението на ФК Вардар.

Се вчитува...