Ф1-„циркузот“ стигнува и во Катар

Формула 1 караванот за првпат ќе стигне и во Катар, потврдија денеска од Меѓународната автомобилска федерација (ФИА). Првата трка за големата награда на оваа држава ќе се одржи годинава на 21. ноември, а од 2023 година и официјално ќе биде дел од календарот на Ф1 циркузот.

Патеката Лосаил веќе е домаќин на Мото ГП трките, а од 2023 година и најбрзите болиди во светот ќе се натпреваруваат на патеката во Лосаил.

 

Се вчитува...