ФОТОГАЛЕРИЈА: Пораз за крај, првенство за заборав

ЕКИПА во Дебрецин,

Стеван Цаневски

Македонските ракометари неславно го завршија ЕП 2022, со три порази на трите одиграни натпревари во Дебрецин. Неуспехот против Данска, изразен со десет гола разлика, е очекуван, но останува тагата за пропуштената шанса на првите две средби, кога се можеше да се стигне до далеку подобар резултат и против Словенија и против Црна Гора.

Македонија ниту еднаш во изминатите единаесет години редовни настапи на големите натпреварувања немала вака очаен скор, без ниту еден единствен освоен бод и експресна елиминација по првата фаза.

Ова дефинитивно е првенство за заборав, а останува само да се извлечат поуки за што побрзо да се тргне напред. Затоа што време нема бидејќи за два месеци стартуваат баражите за нредниот ракометен мундијал. А патот до него по слабиот пласман во Дебрецин ќе биде уште потежок.

Се вчитува...