Франкфурт го преслуша Баер Леверкузен

Ајнтрахт Франкфурт го совлада Баер Леверкузен со 3-0 во воведниот натпревар од 8. коло во германската Бундес лига.

Домаќините победникот го решија уште во првото полувреме со двата гола на Пасиенсија. Првиот гол го постигна уште во четвртата минута, додека за 2-0 зголеми со гол од пенал во 17. минута. Во вториот дел гостите беа подобар противник, но не успеаја да ги искористат, по што следуваше казна од Баст Дост во 82. минута за конечна победа од 3-0.

Со победата Ајнтрахт уште толку ја зголеми неизвесноста на табелата бидејќи сега се на 14 бода исто колку има и нивниот денеше противник, но и уште четири останати тима.

Standings provided by Sofascore LiveScore

Се вчитува...