Француски скијач загина по тежок пад на тренинг (Видео)

Француската скијачка федерација соопшти дека скијачот Давид Поисон во петокот го загубил животот при тежок пад за време на тренинг. Падот на 35-годишниот скијач се случи во тренинг центарот во Накиска, Канада, каде се подготвувал за трките во спуст во Светскиот скијачки куп.

Поисон во својата кариера имаше освоено еден бронзен медал на Светското првенство во 2013 година.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=MKfS4BFcsxE

Се вчитува...