Французинот Дианиси ја засили АП Брера (ФОТО)

Францускиот фудбалер Џибрил Дианиси кој во својата играчка кариера има настапувано за повеќе клубови во Франција, Белгија, Холандија, Естонија, е најновото засилување на АП Брера. Станува збор за 28-годишен напаѓач кој минатата сезона настапуваше за белгискиот Ла Лувиер. За овој клуб има 13 настапи во првиот тим при што постигнал три гола.

Дианеси потекнува од школата на француски Тулуз од каде заминува во Холандија каде три сезони настапува за Мастрихт и Фортуна. Кариерата ја продолжува во естонски Калју и белгискиот Лувиер.

„Долго преговаравме со овој играч бидејки сакавме да го донесеме во нашите редови. Ова засилување ги покажува нашите амбиции за наредната сезона и дека во нареднито период нашиот клуб ќе ангажира засилувања од истиот калибар. Во прашање е играч кој може да покрива повеќе позиции во нападот и очекуваме многу во следната сезона“ – истакна претседателот Горан Пандев, на промоцијата на новиот фудбалер.

Џибрил Дианеси потекнува од Мали и ќе се приклучи на тимот уште со стартот на подготовките за новото првенство.

„Чест и задоволство е да играм за клубот кој за претседател го има Горан Пандев. Ќе дадам се од себе за исполнување на амбициите на тимот за новата сезона, бидејки од тоа што го слушнав Брера за наредната сезона ќе атакува на врвот на прволигашката табела“ – вели Дианеси.

Се вчитува...