Главоболка за Алегри пред дербито со Интер

Масимилијано Алегри се соочува со нов проблем пред дербито меѓу Јувентус и Интер по новата повреда што ја заработи Тимоти Веа, поради која американскиот репрезентативец го очекува нова пауза од терените.

Веа се повреди кон крајот на минатиот месец, тој остана во тренинг-базата во Торино за да се рехабилитира целосно и да може да настапи против Интер, но на еден од последните тренинзи заработи нова повреда. Деталните прегледи утврдиле обновување на старата повреда на мускулот, што ќе значи пауза од најмалку петнаесетина дена.

Иако во својот претходен тим Лил играше на поофанзивна позиција, Веа добро се снајде во улогата на десен бек во тактичките замисли на Алегри.

Тренерот на Јувентус за големото дерби нема да може да смета ниту на Данило и Де Шилјо, уште двајца играчи кои можат да ја покријат бековската позиција, додека настапот на Локатели е крајно неизвесен,

Се вчитува...