Ѓоковиќ е неприкосновен на АТП листата, го делат уште две недели до рекордот на Федерер

Вчера заврши тенискиот турнир на Австралија опен, а денес е објавена најновата ВТА-листа. Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, ја започна 309. недела на врвот на АТП-листата, па му преостанува само две седмици за да го сруши рекордот на Роџер Федерер. Ноле сигурно ќе го престигне Федерер на 8 март, кога и ќе биде рекордер со 311 недела на врвот на ранг-листата за најдобри тенисери во светот. Новак го освои Австралија опен во неделата и потврди дека е незапирлив, па наскоро официјално ќе се најде на вечната листа на АТП.

Зад него е Рафаел Надал со 2.180 помалку, или 9.850. Русинот Данил Медведев скокна на третото место со пласман во финалето, четвртата позиција сега ја држи Доминик Тим, кој потфрли во Мелбурн. Поради состојбата со пандемијата во последната година, Федерер го задржа високото петто место, а во втората половина од топ 10 нема промени.

Кај жените и понатаму Ешли Барти е прва тенисерка во светот, а зад неа сега е шампионката од Мелбурн, Јапонката – Наоми Осака, додека Симона Халеп ја зазема трета позиција. Американката Софија Кенин, Елина Свитолина и Каролина Плишкова ги задржаа своите позиции, додека Серена Вилијамс напредуваше за четири позиции и сега е седма на оваа ВТА-листа.

На десеттата позиција се и Арина Сабаленка од Белорусија, Бјанка Андреску од Канада и Петра Квитова од Чешка. Финалистката на Австралија опен, американската тенисерка Џенифер Брејди се пласираше на 11-та позиција, па од денес е 13-та тенисерка во светот.

Се вчитува...