Ѓоковиќ го освои и Вимблдон, никој не може да го запре фантастичниот Србин

Новак Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека е најдобар тенисер на денешницата, откако српкиот тенисер го совлада Матео Беретини со 3-1 во сетови, за своја шеста титула на Вимблдон и вкупно 20. гранслем трофеј во кариерата. Ѓоковиќ триумфираше во Лондон десет години по својот премиерен успех на британскиот гранслем турнир, а уште поимпресивно делува фактот дека тој го освои пехарот на третиот гранслем во 2021 година, по Австралија Опен и Ролан Гарос, па ќе има шанси следниот месец во Њујорк да испише историја како прв што во иста година триумфирал на сите четири најголеми турнири во светот на тенисот.

Мечот почна одлично за Новак, кој најпрвин се спаси од брејк на Беретини, а потоа и самиот успеа да го освои сервисот на противникот. Ѓоковиќ имаше водство од 5-2, но италијанскиот тенисер блесна и успеа да се врати, па потоа во тајбрејк и да поведе со 0-1 во сетови.

Србинот сепак се разбуди во вистински момент, го отвори вториот сет со два брејка и водство од 3-0, по што триумфираше со 6-4 и го израмни резултатот. Во третиот, еден брејк беше доволен за Ѓоковиќ да слави со идентични 6-4 и да си го трасира патот до трофејот. Во четвртиот се играше израмнета, а Беретини не успеа да искористи предност од 0-30 при водство од 3-2 во гејмови на сервис на Ѓоковиќ. Новак се одбрани, веќе во следниот гејм стигна до брејк и на крајот го доби и овој сет со 6-3, за своја шеста титула на Вимблдон, по 2011, 2014, 2015, 2018 и 2019 година.

Се вчитува...