Ѓоковиќ го победи Нори, Србија во полуфиналето на Дејвис Купот

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ без никакви проблеми си ја заврши својата задача триумфирајќи во два сета во вториот меч од пресметката меѓу Србија и Велика Британија, со што избори место за својата селекција во полуфиналето на Дејвис Купот.

Србија се пласираше во полуфиналето на Дејвис Купот откако Ѓоковиќ со 6-4, 6-4 го победи Камерон Нори и се избори за 2-0 во победи, по претходниот триумф на Кецмановиќ со 7-6(4), 7-6(4) против Дрејпер.

Во полуфиналето Србија ќе игра против Италија која претходно славеше против Холандија во другата четвртфинална пресметка со 2-1 во победи.

Се вчитува...