Ѓоковиќ го совлада Американецот Кудла за осминафинале на Вимблдон (ВИДЕО)

Новак Ѓоковиќ се пласираше во осминафиналето од Вилблдон откако славеше над американскиот тенисер Денис Кудла со 3-0 (6-4, 6-3 и 7-6).

Србинот беше доминатен во првите два сета во кои не му дозволи на Американецот да се надева на победа, меѓутоа Кудла одигра одличен трет сет во кој го намачи моментално најдобриот тенисер на светот, но ни тоа не беше доволно за триумф во сет против Ѓоковиќ.

Се вчитува...