Ѓоковиќ на крајот попушти, Србинот се вакцинираше против Ковид-19?

Првиот светски тениски рекет, Новак Ѓоковиќ, главно предизвика критички реакции за пандемијата предизвикана од Ковид-19. На почетокот, тој не сакаше да се вакцинира, а подоцна се зарази и беше позитивен за коронавирусот.

Странските медиуми пренесуваат дека Ѓоковиќ бил гостин на музички фестивал во Њујорк и дека им е дозволен влез само на вакцинирани лица. Тоа беше доволно за да се потврди дека Србинот бил вакциниран, но нема официјална потврда.

Како што сега стојат работите, новата одлука во „белиот спорт“ гласи дека сите тенисери ќе треба да се вакцинираат до крајот на ноември, односно да ги добијат двете дози за да можат да играат на првиот Гренд слем сезонава.

 

 

 

Се вчитува...