Голема чест: Словенец ќе го суди финалето во Лигата на Шампионите

Словенечкиот судија Славко Винчиќ ќе ја има честа да ја дели правдата на финалето во Лигата на Шампионите помеѓу Реал Мадрид и Борусија Дортмунд кој ќе се одигра на „Вембли“ на 1. јуни со почеток од 21 часот, потврди УЕФА.

Четириесетичетиригодишниот арбитар од Марибор е меѓународен судија од 2010 година, а ова ќе му биде второ финале во едно големо европско натпреварување откако претходно ја делеше правдата на финалето во Лига Европа во 2022 година помеѓу Ајнтрахт Франкфурт и Глазгов Ренџерс.

Оваа сезона Винчиќ судеше на седум натпревари во Лигата на Шампионите меѓу кои и четвртфиналниот реванш помеѓу Борусија Дортмунд и Атлетико Мадрид како и реваншот во осминафиналето помеѓу Баерн Минхен и Лацио.

Се вчитува...