Голема победа на Милано против Фенербахче

Кошаркарите на Олимпија Милано стигнаа до злато вредна победа откако славеа на гостувањето кај Фенербахче во Истанбул со 75-82 во заостанатиот натпревар од 24. коло во Евролигата.

Гостите подобро го отворија натпреварот и по десет минути играа имаа плус пет (18-23). Во вториот период домашниот тим заигра далеку подобро, па на пауза замина со негатива од само два поени (35-37).

Клучниот момент се случи во третиот период во кој избраниците на Еторе Месина одиграа на врвно ниво и по триесет минути игра имаа плус девет (42-51). До крајот успеаја да ја задржат предноста и да стигнат до голем триумф во борбата за топ 8.

Напие со 26 поени беше прво име во таборот на победникот, додека кај поразените недоволни беа 22 поени на Мотли.