Ѓорческа поразена во квалфикациите на ВТА турнирот во Порторож

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа загуби во 1. квалификациско коло за ВТА турнирот во Порторож, Словенија од Хрватката, Тереза Мрдежа со 2-1 по сетови (6-3, 06- и 1-6).

Ѓорческа одлично го стартуваше мечот и успеа да го освои првиот сет. Сепак, немаше доволно сила во следните два против 106 места подобро пласираната тенисерка на ВТА листата која и дозволи само еден освоен гем.

 

Се вчитува...