Гркот Циципас го освои Мастерсот во Лондон

Грчкиот тенисер Стефанос Циципар го освои завршниот АТП Мастерс турнир во Лондон, откако во финалето славеше против Австриецот Доминик Тим во три сета.

Циципас сосема заслужено стигна до трофејот победувајќи со 6-7,6-2,7-6, по голема борба меѓу двајцата млади тенисери.

Ова е, без сомнение, најголемата победа за Циципат во кариерата и трофеј кој навестува блескава тениска иднина за него.

Се вчитува...