Хамилтон најбрз на квалификациите во Истанбул, но пол-позицијата за Валтери Ботас

Луис Хамилтон беше најбрз на квалификациите за големата награда на Турција која се вози во Истанбул, но поради казната од десет позиции поради промена на моторот, пол-позицијата му припадна на неговиот тимски колега Валтери Ботас.

Од првиот стартен ред заедно со Ботас ќе стартува Макс Ферстапен на Ред Бул. Од вториот ред ќе бидат Леклер и Гасли, а во топ 10 завршија и Алонсо, Перез, Норис, Строл, Цунода и Фетел.

 

 

Се вчитува...