Хамилтон: Неверојатно е дека никогаш немам возено болид на Ферари

Седумкратниот Формула 1 шампион, Луис Хамилтон во кариерата беше дел само од тимовите на Мекларен и на Мерцедес.

Британецот вели дека навистина е неверојатно тоа што никогаш не бил дел од италијанскиот гигант, Ферари.

„Секогаш кога и да дојдам во Монца слушам од навивачите „Дојди во Ферари!“. Во тие моменти ми доаѓа топло на срцето, но навистина е неверојатно тоа што сите овие години никогаш не бев дел од Ферари. Да возиш во Ферари е сон на секое дете кое сака да се занимава со автомобилизам. На Ферари ќе му посакам се најдобро, но јас ветувам дека ќе се потрудам додека возам да не станат светски шампиони“, изјави Хамилтон. 

 

Се вчитува...